Kampský krajáč

O uplynulém víkendu se mohli návštěvníci pražské Kampy na vlastní oči i uši přesvědčit, jak pestrou směsici řemeslných výrobků pro praktické použití i jen tak pro radost, slaných i sladkých pochoutek a více či méně omamných nápojů nabízejí regiony, které svým producentům udělují vlastní regionální značky. Na Kampě jich bylo zastoupeno deset - Beskydy, Českosaské Švýcarsko, Górolsko Swoboda, Haná, Jeseníky, Krkonoše, Moravský kras, Polabí, Prácheňsko a Šumava.

Dvoudenní jarmark v kouzelném prostředí náměstí na Kampě hostil 20 stánků, v nichž se představily výrobky od více než 30 producentů. Prodej zajišťovali sami výrobci, kteří v rámci možností svá řemesla i předváděli. O občerstvení se postarala pražská kavárna Na Šumavě, která vedle lhenických přírodních šťáv a šumavského a strakonického piva nabídla také vyhlášené tyčinky a placky ze Šumavy a koláčky z Hané.

Domácí i zahraniční návštěvníky potěšil i hudební program. V sobotu se představil Babský soubor Horní Poříčí z Prácheňska a dětský soubor Kosáček z Kostelce nad Černými Lesy. Ten patří pod značku Polabí, a proto nechybělo ani vystoupení nejmenších mažoretek na Kmochovu dechovku. V neděli se zajímavě doplnila Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic se dvěma kapelami z podhůří Jeseníků -- klasickou dechovku i slavné skladby taneční hudby bravurně interpretovala Dechová hudba KMČ Dolní Studénky a suverénním výkonem ve stylu new country strhla skupina Bonneville se světový! m i vlastním repertoárem.

Nejen nejmenší návštěvníci se bavili u dvou divadelních představení - Princezny na hrášku v podání Dřevěného divadla Honzy Hrubce a novinky od Divadelní společnosti ELF jménem JEZINKY BEZINKY. O tom, jak příjemná atmosféra na Kampě vládla, svědčí i fotografie, které je možné si prohlédnout na adrese www.regionalni-znacky.cz/kampsky-krajac. Všichni účastníci se už teď těší na další ročník a doufají, že se s příznivci místních výrobků potkají i na dalších akcích v Praze i v jednotlivých regionech.

Asociace regionálních značek, o.s., která sdružuje již osmnáct regionů, jež podporují místní výrobky a produkty udělováním vlastní značky (vedle již fungujících patnácti značek se značení připravuje v Kraji blanických rytířů, v Železných horách a v Moravské bráně, probíhají jednání i o značení na Znojemsku). Regionální značka symbolizuje jedinečnost či význam produktu ve vztahu k daném! u regionu a zároveň region začleňuje do systému značení s jednotnými pravidly a charakteristickým vizuálním stylem. Více informací najdete na www.regionalni-znacky.cz