Postřehy studentky virtuální univerzity 3. věku

Většina starobních důchodců si uvědomuje, že život po šedesátce ještě zdaleka nekončí a naopak zjišťují, že najednou mají spoustu času na činnosti, na které neměli po celé pracovní období čas. Někteří volí možnost přivýdělku, byť za nejnižší mzdu, ale to v dnešní době velké nezaměstnanosti je pro mnohé problém. A tak většině důchodců zůstane kromě nízkého důchodu jen volný čas. Je jistě přirozené věnovat tento čas dětem a vnoučatům, ale je důležité věnovat ho také sami sobě.

Před časem jsem se doslechla a začala se zajímat o “Virtuální univerzitu třetího věku”. Je to v režii Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze, která připravuje přednášky na určitá témata a prostřednictvím internetu umožní studium i seniorům, kteří nemohou dojíždět desítky kilometrů do škol. Podmínkou je jen chuť vzdělávat se.

Za přijatelný semestrální poplatek si lze doplnit znalosti z oboru peněžnictví, kultury, myslivosti, historie atd., záleží jen na nás, jaké téma si vybereme. A nejde jen o rozšíření vědomostí, ale seznámení se s novými spolužáky a přáteli, neboť se na přednášky scházíme v konzultačním středisku MAS Strakonicko, z.s. Zde si poslechneme přednášku, pohovoříme o tématu a doma u počítače se snažíme o co nejlepší výsledky testů, abychom po ukončení semestru a splnění všech úkolů mohli obdržet “Pamětní list za aktivní účast v semestrálním kurzu”. Letos jsme si pro tyto listy jeli do Plzně, kde nám v zasedací síni městské radnice kromě přítomných učitelů poblahopřáli primátor města Plzně /Martin Zrzavecký/.

Každé takové uznání potěší i v našem seniorském věku. Celá naše studijní skupina se rozešla na prázdniny s tím, že se opět sejdeme v říjnu a společně se pustíme do studia v dalším semestru. Už se těším.

Studentka Virtuální univerzity 3. věku z KS Strakonice